Kreując lalkę – kreujesz siebie – warszatat lalkarski

Zapraszam na warsztaty lalkarskie skierowane do każdej grupy osób zarówno dzieci jak i młodzieży oraz  osób dorosłych m.in. wychowawców, nauczycieli, opiekunów, instruktorów, animatorów kultury oraz tych, którzy chcą doświadczyć procesu pracy z przedmiotem w aspekcie artystycznym i terapeutycznym.

Celem: Jest przekazanie procesu budowy i animacji papierowej lalki, który poprzez zabawę ułatwi odkrycie własnego potencjału i znajdowania sposobów wyrażania siebie.  Jak twierdzi autorka projektu Maria Schejbal /Teatr Grodzki z Bielaka-Białej/:  Lalka musi mieć głowę, tułów i kończyny. I my również potrzebujemy ustrukturyzowanej wizji tego, czego chcemy i jesteśmy w stanie osiągnąć w życiu. Dla wielu osób, zwłaszcza osób niepełnosprawnych i / lub cierpiących z powodu uzależnienia, ubóstwa, bezrobocia, jest to bardzo trudne zadanie. Dzięki wykorzystaniu środowiska teatralnego – bezpiecznej przestrzeni do eksperymentowania, sukcesów i porażek, uczenie się przez działanie i wzajemne uczenie się, uczestnicy warsztatów mogą przejść przez proces budowania pewności siebie i samowiedzy. Takie doświadczenie ma kluczowe znaczenie dla większego uczestnictwa w społeczeństwie i podejmowania nowych wyzwań edukacyjnych i zawodowych.

Program obejmuje: stworzenie własnej lalki, naukę animacji przedmiotem, budowę krótkiej etiudy teatralnej /rejestrowanej na video, na życzenie grupy pokaz może się odbyć z publicznością/, przekazanie metody ułatwiającej pracę zarówno z dziećmi i młodzieżą jak i osobami dorosłymi.

Warsztaty poprowadzi Małgorzata Szyszka – reżyserka, dramaturg, uczestniczka międzynarodowego programu ERASMUS + „Create a puppet, create yourself”

Warto zacytować islandzkiego trenera, który pracuje z uchodźcami i odkrył moc sztuki lalkowej dzięki jej udziałowi w warsztatach lalkarskich w ramach projektu ERASMUS +:

„Muszę przyznać, że byłem nieco sceptyczny wobec metody lalkowej na początku kursu. Nie było dla mnie oczywiste, co można zrobić z lalką, której nie można by zrobić z „zwykłym” teatrem. zastąpione czystą ciekawością i żartobliwością, ponieważ otrzymaliśmy proste materiały i proste zadania, które pozwoliły nam być w pełni obecnymi, ale jednocześnie w trybie eksploracji, podróż ku marionetce, poznanie jej, zbadanie, co można zrobić, uczenie się animowanie go i na koniec pokazanie, co osiągnęliśmy, było dla mnie oczyszczające i radosne. Może największym prezentem w metodzie lalkowej jest to, jak jest to cielesne doświadczenie. Droga do konkluzji nie polega na walce głowy przez na stole, ale poprzez eksplorację marionetki na scenie, co jest oczywiście ogromną zaletą podczas pracy z grupą bez wspólnego języka „.

 

Małgorzata Szyszka –  reżyser/dramaturg/instruktor teatralny, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Stypendystka MKiDN, PISF, Fundacji Promocji Twórczości oraz Miasta St. W-wy. Prowadzi własny teatr w ramach którego między innymi wyreżyserowała na podstawie opowiadań F. Dostojewskiego – „Dwa razy dwa „. Produkcja ta nagrodzona została podczas 32. OFTJA we Wrocławiu. Od 1999 roku prowadzi  warsztaty Dziwierz dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyli między innymi wychowankowie i opiekunowie Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w Polsce w ramach międzynarodowego projektu „Artyści dla zmian społecznych” finansowanego przez Europejską Fundację Kultury . Informacje o projekcie na stronie www.dziwierz.art.pl

Autorka wielu dramatów i działań dla dzieci tj. „Gdzie jest król?”, „Tragedia Grecka”, „Człowiek ze śmietany”, „Dzyń”, „Błękitny krąg”.  Wyreżyserowała dla dzieci bajkę „Wars i Sawa” na podstawie wspólnego z Katarzyną Ciesielska scenariusza (finansowanie Stołeczna Estrada). Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno – Medialnych powstało w maju 2003 r i w jego skład wchodzą artyści zawodowi: aktorzy, operatorzy filmowi, reżyserzy, ale także pedagodzy, psycholodzy oraz studenci różnych dziedzin. W ramach Stowarzyszenia działa Teatr Przeoczenie, Teatr Emocji i Wyobraźni.  W latach ubiegłych Stowarzyszenie między innymi zrealizowało: Szczegółowy opis projektów znajduje się na stronie www.sgptm.org.pl