Cykl 8: Tryptyk Chopinowski

Pokaz 3 filmów, czas: 105 minut

Historia pewnej ryciny – Fryderyk Chopin w Wielkopolsce…

Dokument, w którym Maciej Rychły –  lider Kwartetu Jorgi prowadzi widzów tropem ryciny wykonanej przez Elizę Radziwiłłównę. Czy zdarzenia z Antonina – gdzie Chopin grywał dla namiestnika Wielkopolski Antoniego Radziwiłła, bywał na ludowych zabawach i słuchał gry dwóch muzyków ludowych Syby i Nadobnego miały wpływ na twórczość kompozytora? A także czy w tradycji przekazu ludowego pozostał na temat tych zdarzeń ślad. Jeżeli tak, w jaki sposób pamięć ludzka go uwieczniła.

Czas: 19 minut


Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina

Miał 20 lat, kiedy udało mu się oderwać od obowiązków i spędzić dwa tygodnie u przyjaciela w Poturzynie, gdzie spotykały się kultury: polska i ukraińska. Chopin był czuły na słowiańskie intonacje. Chociaż dążył do rzeczy uniwersalnych, pisał z reminiscencji melodii lokalnych. Film pomaga usłyszeć stepowe, rozległe tony w muzyce Chopina. Twórcy filmu po raz kolejny i nie ostatni odnajdują w twórczości Chopina elementy intrygujące, a nie zawsze znane. Tym razem pokazują często pomijane źródło jego kompozycji – dumkę.

Występują: Maciej Rychły, Prof. Mieczysław Tomaszewski, Prof. Stefania Pawłyszyn, Olga Pieriełygina – kustosz Lwowskiego Muzeum Historycznego, Iryna Antoniuk – kierownik biblioteki, Zofia Iwanowa, Oleksandr Overchuk, Roman Kumłyk, Marianna Laba – śpiew, Olena Maceluch – akompaniament, Tatiana Kiekelya – studentka Klasy Folkloru Konserwatorium Lwowskiego, Bolesław Wlaź


Beryszońskim szlakiem Fryderyka Chopina

Opowieść o inspiracjach francuską kulturą ludową w twórczości Fryderyka Chopina. Zawędrowaliśmy do regionu Berry, gdzie Chopin przebywał u George Sand w Nohant. Naszym poszukiwaniom towarzyszyły dźwięki artystów biorących udział w Festival des Musiques et Danses Traditionnelles w Nohant / La Chatre 2010.

Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Scenariusz i realizacja: Maciej Rychły
Zdjęcia: Wojciech Jakubczak
Montaż: Barbara Mazurek
Tłumaczenie: Agata de Latour