Warszawa Zbigniewa Rymarza

Zbigniew Rymarz – warszawiak urodzony w 1927 roku. Pianista i kompozytor o pamięci niemal fotograficznej, posiadający ogromne zbiory dokumentujące kinoteatrów międzywojennych w Warszawie.
Jak sam wspominał, w tygodniu świątynię dziesiątej muzy odwiedzał zwykle 7-8 razy. Później zaowocowało to współpracą z telewizją – najpierw na Ratuszowej, później na Placu Powstańców Warszawy i Woronicza. Akompaniował w programach „Nie tylko dla Pań”, „Magazyn harcerski”, „Teatrzyk Wiolinek”, a także w licznych spektaklach Teatru Telewizji. Współpracował ze scenami studenckimi, wieloma teatrami w Warszawie i Polsce, a także z londyńskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym. Pracował z takimi sławami jak Grażyna Brodzińska, Mieczysław Fogg, Jarema Stępowski. Na swojej wizytówce ma napisane: pianista, kompozytor, archiwista. Otrzymał Złoty Medal za zasługi na rzecz kultury polskiej oraz medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Celem filmu jest prezentacja sylwetki Zbigniewa Rymarza z perspektywy jego umiłowania do międzywojennej Warszawy i jego pasji dokumentacyjnej. Dlatego przeprowadzimy szereg wywiadów z panem Rymarzem, zaprezentujemy Warszawę dawną i współczesną.

 

ZBIGNIEW RYMARZ –  nie spodziewałem się